Сайт Ірини Терещенко,
методиста Славутицького міського методичного центру
Методичне асорті
Меню сайту

Категорії
Консультації [2]
Адаптовані програми [22]
З досвіду роботи вихователів-методистів [1]

Сайт журналу

Форма входу


Наш журнал

дошкільне містечко


Музика

Мої посібники

енергозбереження

календарні свята

абетка


Хмаринка тегів

Пошук

Ми на карті

Друзі сайту

ДНЗ № 1 "Калинка"

ДНЗ "ЦРД"

ДНЗ № 4 "Марите"

ДНЗ № 5 "Джерельце"

ДНЗ № 6 "Крунк"

ДНЗ № 8 "Теремок"


Блог Асоціації

Свята України
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Вітаю Вас, Гість · RSS 26.11.2022, 17:58

Головна » Статті » Доробки педагогів » Адаптовані програми

Програма для дітей 3-6 р. ж. «Тісотопластика»

Укладачі: Семендяй Наталія Михайлівна, П’яткова Наталія Георгіївна, вихователі дошкільного навчального закладу (ясел-садка) комбінованого типу № 6 «Крунк»

Пояснювальна записка. Проблема естетичного виховання дітей дошкільного віку  в навчальній, ігровій і трудовій діяльності є однією з найактуальніших. До теперішнього часу головна увага приділялась оволодінню змісту занять. Не менш важливе значення має творче відношення до занять. Будь-який вид навчання, гри, праці об'єктивно має творчий зміст, хоча насиченість їх творчими, естетичними елементами різниться. У пробудженні внутрішньої потреби в активній творчості в усіх видах діяльності особистості великого значення набуває естетична культура. Вона розвиває творчі потенції особистості, стимулює творчій підхід до явищ життя з метою перетворення її за законами краси.

Що малює нам уява при словах «вироби з тіста»? Пироги, калачі і таке інше. Але, виявляється, існують і незвичайні вироби, в яких головне - не смак, а зовнішній вигляд. Вони прикрашають не столи, а стіни приміщень, їх можна використовувати для ігор, виготовлення подарункових сувенірів, складання казок. Нова технологія - тістопластика - має об'єднати захоплення дітей і дорослих. Малята люблять ліпити, вони з задоволенням розминають у долонях шматочки тіста. Працюючи з цим матеріалом, дошкільнята зможуть дізнатися більше про колір, ритм, пропорції, почнуть відчувати пластику форм, у них виразнішими стануть рухи, з'явиться бажання передати через витвори свої враження. Крім того, що не менш важливо, - у дітей розвиватимуться та зміцняться дрібні м'язи рук.

Тісто  - чудовий матеріал для мистецтва, і українці здавна цим користуються.  Навесні майже по всій Україні господині віками печуть з тіста «жайворонків», і посилають з ними дітей закликати весну та пташок з вирію. Їстівні іграшки з тіста роблять і на Полтавщині. Раніше на Різдво для маленьких колядників пекли великі пряники, дуже яскраві — рожеві, блакитні, жовті, розписні, з орнаментом. Рельєфний малюнок таких пряників видавлюється на сирому тісті з допомогою різьблених пряникових дощок, і має складний геометричний або ж рослинний орнамент. Вироби з тіста здавна використовуються як дитячі іграшки. Ці іграшки мають ліпитися дружно, всією сім'єю. Борошно, сіль, вода — доступні, екологічно чисті матеріали. Дітям дуже корисне це заняття, адже воно розвиває фантазію, знімає надлишкову емоційну напругу, вчить посидючості та відповідальності. Розвивається моторика пальчиків, покращується робота всіх органів дитини і самопочуття вцілому. До того ж, солоне тісто несе в собі масу позитивної енергетики. А ручна робота — це духовна робота, вона цінувалася у всі часи.

Переваги солоного тесту перед пластиліном і глиною:

Можна приготувати в будь-який момент, не витрачаючи зайвих грошей.

Легко відмивається й не залишає слідів.

Безпечно при влученні в рот.

Не липне до рук при ліпленні.

Можна сушити на повітрі.

Можна ліпити з пофарбованого тесту й можна розписати вже готовий виріб.

Якщо покрити лаком - збережеться на століття.

З іграшками із солоного тесту можна без остраху грати, вони не втратять форму

Будь-який гурток є додатковою організаційною формою освітнього процесу, і може мати різне профільне спрямування. Заняття гуртка проводяться у другій половині дня, у час, відведений для ігор та самостійної художньої діяльності дітей. Гурток «Тістопластика» організовується на основі урахування інтересів та здібностей вихованців. Профільним спрямуванням гуртка є тістопластика.

Відбір дітей до гуртка відбувається на основі їх власного бажанння або небажання додатково займатись в ньому. Під час перших чотирьох занять вихователь визначає, хто з дітей має певні здібності у тістопластиці і має бажання додатково займатись.

Тематика занять гуртка тісно пов'язана з сезонними явищами природи, улюбленими творами художньої літератури, традиційними святами, визначними подіями. Ефективність цих занять забезпечується на основі поєднання художнього слова, музики і образотворчої діяльності, їх взаємного впливу, взаємного збагачення.

Основним методом роботи має стати поетапний показ способів і послідовність дій з одночасним виконанням їх дітьми. Дії формуються за показом, зразком і на більш пізніших етапах - за словесним поясненням, інструкцією. При цьому важливо забезпечити зручні умови для зорового сприйняття прийомів показу дій на близькій відстані та з лаконічним чітким роз'ясненням. Доцільно виховувати у дітей розуміння важливості, необхідності доводити розпочату справу до кінця. Це розвиває у них впевненість в своїх силах, самостійність, бажання трудитись.

Адаптована програма гуртка містить інформацію про мету і завдання його роботи, структуру і опис очікуваних результатів, тематичний і календарний плани роботи. До додаткових елементів програми увійшли план методичної роботи керівника гуртка, перелік екскурсій, літературних і музичних творів, план участі в виставках загальносадового рівня, спеціальні рекомендації по обладнанню та проведенню занять гуртка, рецепти для виготовлення тіста; дитячий глосарій, список літератури.

Ущільнення та розширення навчального матеріалу може бути здійснено за необхідністю.

Мета роботи гуртка

Естетичне виховання дітей засобами тістопластики; розвиток креативних якостей у дітей на основі спрямованості занять; індивідуальна робота з дітьми з урахуванням їх інтересів, нахилів і уподобань; особистісно орієнтована робота з обдарованими дітьми.

Основні завдання

• Ознайомлення дітей з основними прийомами роботи з тістом з метою виготовлення різноманітних поробок (плоских, об'ємних, рельєфних);

• Формування у дітей вміння використовувати нові нетрадиційні техніки під час виконання робіт, знайомство з новими матеріалами для їх виготовлення, їх конструктивними можливостями;

• Удосконалення вмінь дітей в роботі з тістом різної рецептури;

• Розвиток абстрактного мислення, заохочення дітей до ліплення, придумування оригінальних прийомів та способів ліплення;

• Уточнення знань дітей про предмети та їх якості (форму, колір, розташування, розміри) через відображення довкілля;

• Розвиток вміння досліджувати і розглядати об'єкти, порівнювати свою роботу з натурою, вносити необхідні виправлення в свою поробку;

• Розвиток у дітей вміння передавати один і той же образ у різних видах тістопластики, з огляду на знання характерних особливостей, виразності матеріалу, техніки, способів і прийомів виготовлення;

• Заохочення дітей до експериментування, пошуку в процесі тістопластики;

• Ознайомлення дітей з безпечними і раціональними прийомами роботи;

• Формування у дітей інтересу до кінцевої мети завдання: для чого вони це роблять? Як це потім буде використано?;

• Виховання у дітей посидючості, охайності, уважності і вміння цілісно здійснювати трудові процеси (від постановки мети до прибирання робочого місця), розвиток самоконтролю та ціленаправленості дій;

• Виховання позитивного ставлення до участі в різноманітних виставках, презентація, конкурсах загально садового і міського рівнів.

Повний текст програми ви зможете замовити у авторів.

Контактна інформація: e-mail: krunk-6@yandex.ru

07101, м. Славутич, Київська область, Єреванський квартал, б. 14, 

дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) комбінованого типу 

№ 6 «Крунк»

WEB-сайт: http://slavdnz6.at.ua/

Категорія: Адаптовані програми | Додав: методист (23.02.2013) | Автор: Семендяй Наталія Михайлівна
Переглядів: 1574 | Теги: програма | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Сайт методиста Терещенко Ірини © 2022
Конструктор сайтів - uCoz